16 czerwca 2023 r. w Galerii u Jezuitów w Poznaniu odbyło się otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza z nich to wystawa obrazów z pracy dyplomowej o. Mateusza Orłowskiego SJ, pt. „Pośród procesów i zjawisk. Malarski zapis doświadczania krajobrazu”. Druga to wystawa prac powstałych na warsztatach malarstwa temperowego, mozaiki i pozłotnictwa w Pracowni Działań Twórczych przy Galerii u Jezuitów w latach 2021-2023.
Obrazy o. Mateusza Orłowskiego stanowią serię pejzaży w realistycznym ujęciu, w których autor podjął się przedstawienia osobistych doświadczeń krajobrazu. Jak mówi artysta: „Celem było takie ukazanie poruszających mnie miejsc i widoków, by wywołać u odbiorcy rezonans, uruchomić jego osobiste przeżycia i zaktywizować zmysły, tak by mógł doświadczyć malowanych przeze mnie zjawisk i procesów w krajobrazie. W pejzażach starałem się malarsko zinterpretować takie zjawiska jak światło, dystans, monumentalność, granica światła i cienia, rytmy i ruch. Na dyplom składa się kilka obrazów olejnych w dużych formatach, cykle mniejszych prac, a także liczne szkice i studia”.
Na wystawie można obejrzeć obrazy, z których każdy ma swój podmiot – światło, kolor, czy też kształt – szkice i zapiski malarskie oraz kolaż „Obiekty i przestrzenie kosmiczne”, będący malarską próbą zinterpretowania zjawisk odgrywających się w kosmosie, między innymi z cyklem prac: gwiazdy, wycinki przestrzeni i mgławice. Jak wskazuje twórca, gwiazdy ze swą różnorodnością cech stanowią niezwykły obiekt obserwacji i dociekań artystycznych, jak na przykład czerwone karły, które nie są dostrzegalne na ziemi bez użycia specjalistycznego sprzętu – są one mniejsze i słabsze od Słońca. Kosmos możemy poznawać patrząc na rozgrywające się tam scenerie jak na wycinki przestrzeni, kadrować ich wielkość i kształt, kolor, fakturę, czy ich kosmiczną drogę. Równie fascynujące są mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiezdnego, które można fotografować przy pomocy specjalistycznego sprzętu analizując ich widma. Ponieważ swoim kształtem przywodzą na myśl różne formy, czy zwierzęta, otrzymują nazwy odwołujące się do nich właśnie. Ciekawym typem mgławic są mgławice ciemne – w których, mimo kojarzącego się z głębokim mrokiem i pustką miejsca – formują się młode gwiazdy. Daje to wiele możliwości kreacji i interpretacji artystycznych.
Elementy kolażu są wykonane w różnorodnych mediach, w większości jest to żywica epoksydowa z barwnikami, która sprzyja zgłębianiu kwestii koloru, gry światła i przeźroczystości w doświadczeniu czegoś ulotnego, enigmatycznego i nieodgadnionego.
Więcej prac tego artysty można obejrzeć na stronie autorskiej: https://mateuszorlowski.com/o-mnie/
Wystawa Pracowni Działań Twórczych przy Galerii u Jezuitów w Poznaniu prezentuje prace o. Jacka Wróbla SJ, o. Mateusza Orłowskiego SJ, a także uczestników warsztatów malarstwa temperowego, mozaiki i pozłotnictwa w latach 2021-2023. Znalazła się tam również moja ikona w temacie Świętej Rodziny, która powstała na warsztatach semestralnych prowadzonych przez o. Mateusza Orłowskiego w 2022 r.
Powyższe zapiski powstały na podstawie wypowiedzi i rozmowy z o. Mateuszem Orłowskim. Zdjęcia pochodzą z archiwum własnego.